Minimalizm, ekologia i luksus w jednym. Maleńki domek 35 m2 zabudowy, zaprojektowany z piwnicą sprawdzi się tylko na skarpie. Na płaskim terenie o nim zapomnijcie.

Do tylko na skarpę, który fantastycznie wykorzystuje spadek ok. 2- 2,5 m. Góra tradycyjna z wiatrołapem, jednak dodatkowa piwnica robi różnicę. Projektowaliśmy go dla konesera fińskich sauen, dlatego taka tradycyjna opalana drewnem sauna jest zaprojektowana w piwnicy i wymaga dodatkowego zewnętrznego komina.

Na dole mamy więc małą strefę relaksu z kanapą, na której można położyć spać imprezowego gościa, a nawet dwóch czy dwie czy parę mieszaną 🙂 jakkolwiek, generalnie doł mając swoja małą , najlepiej kamienna łazienkę z otwartym prysznicem umożliwia oprócz umycia się po saunie, po prostu nocowanie. Światło dzienne jest zapewnione przez przeszklenia.

Pomieszczenie gospodarcze obok, zaplanowaliśmy jako takie do wchodzenia z zewnątrz, bo tam smary, rowery piły… po prostu będzie śmierdzieć. I powinno być dość zimno, żeby np. przechować słoiki. A sauna ma być ciepła, czysta. Z sauny mamy też bezpośrednie wyjście na ogród po to by tarzać się w śniegu. Albo w ogóle mieć komunikację z osobami przebywającymi na górnym tarasie.

Oczywiście ten dom będzie sporo droższy niż wersja bez piwnicy, jednak efektywne wykorzystanie piwnicy to fantastyczna sprawa. Przy rekuperacji np. będziemy zaciągać zimne powietrze z dołu i chłodzić górę latem. W ogóle funkcjonowanie takiego  domu jest fantastyczne, jak stare budownictwo z piwnicą, możesz tam mieć kotłownię, spiżarnię, męski klub, albo duża kuchnię ogrodową, która chroni czystość tej małej górnej. Sauna nie jest obowiązkowa, ważne że komin i wentylacje są tam zaplanowane więc trzeba sobie cos innego pod ten komin wpiąć.